ЛИЦАРІ КОЛУМБА
Братерська організація Лицарів Колумба заснована у 1882 році в Сполучених Штатах Америки (New Наvеn, Connecticut) Блаженним отцем Майклом Маꥳвні. Тисячі католиків з Ірландії, багатьох інших країн, серед яких і з України, свого часу приїхали туди, рятуючись від голоду, релігійних переслідувань та тиску влади. Але на Новій землі було не так вже й легко. На фабриках панувала експлуатація, багато чоловіків загинуло під час важкої роботи, залишаючи по собі вдів та сиріт. Поширювався алкоголізм. До католиків ставилися як до людей другої категорії з сумнівною патріотичною репутацією. І в цей нелегкий час з’явився молодий, працьовитий священик, отець Майкл Маꥳвні, який зібрав католицьких чоловіків в підземеллях церкви Пресвятої Богородиці та заснував братерську організацію самодопомоги.
Ми назвалися Лицарями Колумба, бо саме йому – католикові – Америка завдячує відкриттям та євангелізацією. Ми пообіцяли собі культивувати благодійність, піклуватися про кожне життя – зачате і народжене. Ми присягнули зберегти єдність із Католицькою Церквою, братерство серед Лицарів і любов до батьківщини, в якій живемо з волі Божої.
Після 120 років служби, відповідаючи на бажання Святішого Отця Івана Павла II, Лицарі прибули до Європи, щоб виконати Його заповіт і розпочати діяльність Лицарів Колумба в Польщі. У 2006 році там відкрито першу Раду Лицарів Колумба. У серпні 2005 року Блаженніший Любомир Гузар під час 123-ї Верховної конвенції «Лицарів Колумба», що проходила в Чикаго, США, запросив Лицарів розпочати свою діяльність в Україні. Ця ініціатива пізніше була підтримана Главою УГКЦ Блаженнішим Святославом Шевчуком та Митрополитом Мечиславом Мокшицьким зі сторони Римо-Католицької Церкви.
Лицарі працюють на волонтерських засадах у п’яти сферах життя:
1. Церква: апостолят мирян, євангелізація, молитва, реколекції. Волонтерська допомога в догляді та відновленні церковних приміщень та прилеглих територій.
2. Місцева громада: програми допомоги для бідних, інвалідів, бездомних, літніх людей, хворих.
3. Родина: охорона життя від моменту зачаття аж до самої смерті, приготування до католицького подружжя, допомога вдовам та сиротам, зміцнення ролі родини як основної соціальної одиниці.
4. Молодь: формація в дусі католицької віри і патріотизму: через спорт, катехизацію, а також через програми профілактики від залежності до реалізації в здорових дружніх стосунках.
5. Лицарі та їх родини: братерство на основі католицьких цінностей, любові до ближнього і єдності через культурну, соціальну та спортивну діяльність.